Egzama

KÖPEKLERDE EGZAMA NEDEN OLUR?   NE YAPMALIYIM?

Candan Torbalı Veteriner 

 

Egzama bir cilt hastalığıdır. Çeşitli sebeplere bağlı olarak gelişebilmekle beraber altında yatan en önemli sebep beslenmeye bağlı protein dengesizlikleridir. Önemli olan egzamanın zoonoz (insana bulaşan) bir hastalık olmadığını bilmektir.

Önceliğimiz; minik dostumuzu hastalıklar daha oluşmadan korumak olduğu için iç ve dış parazit tedavilerinin düzenli olarak yapılmasıdır.

Egzamanın belirtileri; deride kızarıklık ve beraberinde ödem, kızarıklık oluşan bölgenin ıslak hale gelmesi, bölgesel ısı artışı (yangı belirtileri), deride kalınlaşma ve kabuklanma, tüy dökülmesi, kepeklenme ve kaşıntıdır. Uzun tüylü hayvanlarda daha sık rastlanmaktadır.

Bu belirtiler birçok deri hastalığıyla karışabilmektedir. Bunun nedeni deri hastalıklarında görülen semptomların benzer şekilde gelişmesidir. Bu noktada ayrıcı tanıya gitmek çok önemlidir. Parazit tedavilerinin tam olması birçok paraziter etkeni eliminize etmeye ve kesin tanıya ulaşmayı sağlamaktadır.

Egzama genellikle; vücudun birleştiği noktalar, kulak, kuyruk, koltukaltı, erkeklerde ise testislerde görülmektedir.

Egzamanın oluştuğu durumlarda; hekiminizin uygulayacağı diyete tabi suretle uymak, belirlenen tedavide ilaçlarının uygulanmasından emin olmak, lezyonlu bölgeyi minik dostumuzun kaşımasını ve yalamasını önlemek gerekmektedir. Özellikle mama değişimlerinde köpeğinizde alerji ya da kaşıntı yaptığını fark ediyorsanız mamayı mutlaka değiştirmeniz gerekmektedir. Hekiminize danışarak reçeteli mama kullanımı da iyileşme sürecine pozitif olarak etkiliyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir