Erkek Kedi Kısırlaştırma

ERKEK KEDİ KISIRLAŞTIRMA

Candan Veteriner Kliniği

Torbalı Veteriner

 

Erkek kediler yaklaşık  8 aylıktan itibaren ergenliğe erişir ve kızgınlık göstermeye  başlarlar. Normal rutini dışında sesler çıkarmaya, agresyon, evden kaçmaya çalışma, camdan atlama, çiftleşme pozisyonu alma gibi davranışlar sergilerler. Bu kızgınlık belirtilerini koku bırakma takip eder. Evinizin farklı noktalarına içgüdüsel olarak koku bırakırlar.

Kızgınlık belirtileri medikal ilaç ile giderilebilir. Ancak bu durum birkaç seferden fazla olmamalıdır. Hormonel dengelerin düzensizleşmesine ve çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Bu yüzden ilk kızgınlık belirtilerini gösterdikten sonra kısırlaştırılmaları doğru olacaktır.

Erkek kedi kısırlaştırma operasyonunda kullanılan aletlerin steril olması, operasyon yapılan alanın temiz ve düzenli olması postoperatif dönemde kedimizin herhangi bir komplikasyona maruz kalmaması açısından oldukça önemlidir.

Erkek kedilerde kısırlaştırma operasyonu; öncesinde genel sağlık muayeneleri ve değerleri kontrol edilerek sağlıklı olduğuna karar verildikten sonra, anestezi işlemi uygulanarak, kedinizin acı duymaması sağlanır ve operatif işlemle testisler alınarak kanalların bağlanması şeklinde yapılmaktadır.Burada unutulmaması gereken husus; anestezinin her durumda riskli olduğu gerçeğidir.Bu durum insanlar içinde geçerlidir.

Kısırlaştırma sonrası erkek kedinizin metabolizmasının yavaşlayacak, davranışlarında değişiklikler meydana gelecektir.  .

Kısırlaştırma işlemi metabolik aktiviteyi azaltır ve buna bağlı olarak kilo alımı ve iştah artar. Yaşlı hayvanlarda gençlere oranla kilo alımı daha fazla olduğu görülmektedir. Huyları daha yumuşak ve eğitime yatkın olurlar.

Tüm bunlar dikkate alındığında;  operasyonundan sonra kedinizin genel hayatında bir takım değişikliklere gidilmesi gerekecektir. Diyet mamaya geçiş kilo alımının önlenmesinde ve üriner sistem hastalıklarının azalmasında yardımcı olacaktır.

Ayrıntılı bilgi için Candan Veteriner Kliniği

0232 855 55 59

Acil Telefon 0532 340 86 48

 

 

Candan Veteriner Kliniği Torbalı da merkezi bir  konumda yer almaktadır. Torbalı  çevresinde  bulunan yerleşim yerlerine ve  fabrikalara    randevu ile özel aracımızla  Cumaovası veteriner, Ahmetbeyli veteriner,  Atalan veteriner , Ödemiş veteriner , Kuşadası veteriner, Kiraz veteriner, Özdere veteriner , Yazıbaşı veteriner, Pancar veteriner, Tire veteriner, Bayındır veteriner , Karabağlar veteriner, Menderes veteriner,  Nazilli veteriner , Kemalpaşa veteriner , Ayrancılar veteriner , Gaziemir  veteriner ,   Selçuk veteriner, Ortaklar veteriner  hizmeti vermekteyiz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir