KEDİ VE KÖPEKLERDE  DERİ KÜRK BAKIMI

KEDİ VE KÖPEKLERDE  DERİ – KÜRK BAKIMI,

Candan Torbalı Veteriner Klinği

0232 855 55 59

Acil : 0532 340 8648

 

Minik dostlarımızın sağlıkla ışıldayan bir kürk görüntüsü, biz hekimlere pek çok fikir verebilmektedir. Yedikleri mamadan, kaldıkları alanlara, almaları gereken tamamlayıcı öğleleri ne kadar tamamlayabildiklerine, sahipleri ile güçlü iletişimlerine, bağışıklık sistemlerinin gelişimine ve iç sağlığının ne derece yerinde olduğu hakkında biz hekimlere pozitif veriler sunmaktadır.

Evcil dostlarımızın derisi ve tüyleri; dışarıdaki fiziksel ve kimyasal risklere karşı bir bariyer oluşturur. Deri vücut sıcaklığını denetlerken; kürkteki uzama-kısalma-dökülme yoluyla vücut sıcaklığı yükselir ya da azalır. Ayrıca deride yer alan bezler kürke parlaklığını veren maddeleri salgılar.

Kedi ve köpeklerde tüyler evreler halinde uzamaktadır. Bu evrelere; hormonlar, sıcaklık, gün ışığından yararlanma, beslenme, genetik ve bunun gibi birçok unsur etkilidir. Tüyler en çok ilkbahar ayında dökülmektedir. Isınan hava ile birlikte ihtiyaç fazlası tüyler bu yöntem ile vücuttan uzaklaştırılır. Sonbaharda ise dökülen ve kısalan tüyler tekrardan uzamaktadır. Evlerimizde  yer alan kaloriferlere bağlı olarak evcil dostlarımız tüm sene boyunca tüy dökebilir. Tüy dökme cinsler arasında farklılık gösterir. Örneğin; Yorkshire terrierler çok az tüy dökmez çünkü az bulunan alt tüyleri ve ince uzun üst tüyleri vardır. Aynı şekilde poodlelarda sürekli uzayan kürk yapısı sayesinde oldukça az tüy dökmektedirler.

Deri ve kürk sağlığının başlıca kriteri; dengeli mineral-vitamin içeren ve kaliteli hammaddelerden oluşan mamalar ile beslemektir. Ayrıca aşılama ve paraziter tedavinin zamanında yapılması oldukça önemlidir.

Dış Parazitler, mantarlar, bakteriler ve alerjik ögeler deride tahribata yol açarlar. Beraberinde; kaşıntı, yalama, pullanma, kabuklanma, kanama, erozyonlar, ülserler, kızarıklar , şişmeler ve tüy kayıpları meydana gelebilir. Teşhisinde; ultraviyole ışığı altında inceleme, bakteri veya mantar için kültür, parazit veya hücre değişimini anlamak için ise smear incelemelerinin yapılması gereklidir.

Deri hastalıklarında en önemli belirtiler; kaşıntı, pigment değişikliği, tüy dökülmesi, kötü koku, döküntü, kabuklanma, erozyon ve ülserlerdir.

     Alerji ve parazitler özelliklede pireler kendilerini şiddetli kaşıntı ile gösterirler. Aşırı kaşınma  derinin tahriş olmasına ve beraberinde enfekte olmasına  yol açar. Yiyecek alerjilerinden şüphelendiğimiz durumlarda ise;  evcil dostumuzun daha önce hiç yemediği bir diyet ile en az 6 hafta besleyin kaşıntı geçerse ya da bununla bağlantılı sorunlar azalır ise bu durum gıda alerjisine işarettir. Durumu hekiminiz ile değerlendirmeniz gerekecektir.

 

     Bakterilerin neden olduğu deri hastalıklarında genellikle deri yüzeyinde gerçekleşen yıkımlar bakterinin çoğalmasına ve püstül, papül, yangılı sivilcelere neden olmaktadır. Bu lezyonlarda irritasyon devam ederse deride eroyonlara neden olur ve eğer erozyon deriyi geçerse ülserler şekillenir.

Deride oluşan pullanma ve kabuklanmalar genellikle derinin yağ üreten bezlerinin artan aktivitesi ile bağlantılıdır. Kabuklanmalar deri enflamasyonu sonucunda meydana gelen serum kitleri ve yangılı hücrelerdir. Kabuklanma ve pullanma genel olarak; piyoderma, dermatit, sarkoptik uyuz, leishmaniasis, kalıtsal sebore, dermatophytosis, nasırlaşmalar, kanser, bağışıklık sistemi hastalıkları, ısı, kimyasal ve güneş yanıklarına bağlı olarak şekillenebilir.

Dostlarımızın sağlığını korumak adına düzenli aşı takvimine uyulmalı, iç ve dış parazit tedavileri zamanında uygulanmalı, kaliteli rasyon ile beslemeli, periyodik bakımlarını düzenli olarak uygulamamız gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir