Köpeğim Pirelendi..

Köpek piresi  nasıl anlaşılır

Köpeğimizin tüylerini araladığımızda özelikle açık renk olan bölgelerde susam  büyüklüğünde küçük  pirelerin  hızla  hareket ettiği görebiliriz. İnce taraklar ile tarandığında ise minik  minik siyah taneler pire yumurtalarına  işaret edebilir. Ayrıca  acık renkli zeminlerde köpeğimiz üzerinden yere düşen  pire yumurta ve dışkıları görülebilir.

Köpek piresi nasıl temizlenir

Köpeğimiz de pire  varlığını tespit  ettikten hemen sonra  veterinerimize gitmeliyiz. Aşırı miktarda pire var ise    ilaçlı  banyo seklinde olan  yıkamalar ile köpeğimiz de pirelerin büyük bir kısmı ölmüş olacaktır.  İlaçlı banyo  uygulamasından  sonra  pire ve keneler için geliştirilmiş pire damlası ile  yaklaşık iki veya 3 ay kadar  köpeğimizi pirelerden korumuş oluruz.  Ayrıca takacağımız  pire  tasmaları ile de köpeğimiz de 3 ile 6 ay arası pirelerden korumuş oluruz.     Petshoplar da ve internette satılan  bitkisel  olan  doğal pire  ilaçları veya içeri belli olmayan ürünler  hiçbir zaman tam ve kesin çözüm sağlamayacaktır.

Köpek  piresi evden nasıl temizlenir

Köpeğimiz üzerinde olan yoğun  pire enfestasyonu yüzünden evimizde de  pire salgını olabilir. Bu pireler insan  geçmeyeceği  gibi ısırıkları ile  insanlarda alerjik reaksiyonlara neden olurlar.  Eve yerleşen köpek pirelerini geçirmek için öncelikle   köpeğimizin pire yönünden gerekli tedaviyi olmuş olması gereklidir.  Evde pire kaynağı  olan köpeğimizin  tedavisi tam  yapılmaz ise etkili bir çözüm olmayacaktır.  Köpeğimizin tedavisi yapıldıktan sonra keneler için üretilmiş veteriner hekiminizin tavsiyesi ile aldığınız  ilaçları 4 gün ara  ile 3 kez uygulamanız etkili bir başarı sağlayacaktır. Ayrıca köpeğinizin yattığı  halı kilim yastık gibi   eşyaların pire yumurtası barındıracağı  unutulmamalı  ya yüksek sıcaklıkta yıkanmalı yada evden uzaklaştırılmalıdır. Pire yumurtaları için ise evin  elektirik  süpürgesi ile süpürülmesi  faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir