Kuş Bakım Muayene ve Tedavisi

Kuş Bakım Muayene ve Tedavisi

Candan Veteriner Kliniği

Torbalı Veteriner 

Günümüzde insanların  evcil  pet hayvanlarına olan  ilgisi gün geçtikçe hızlı bir şekilde artmaktadır.  Bir çok kişi evcil hayvan seçiminde  yoğun iş temposundan   kalan kısıtlı  zaman için  çeşitli kuş cinslerini şeçmektedir. Bu  seçimin en önemli nedeni kuş bakım beslemesinin kolay ve maliyetsiz olmasıdır.  Evde beslenen  evcil kuşlar  arasıda ilk sırada muhabbet kuşları yer  almaktadır. Kanarya  bazı papağan türleri  de  en çok beslenen türler arasındadır. Beslenmesi kolay olsada kuşlarında yılda periyodik bakımlarının olması gereklidir.  En önemliside beslediğiniz kuşla ilgi veteriner hekiminizden  mutlaka bilgi almalısınız.

Kuşlar beslenmesi kolay olduğu  kadar çok kolayda  hasta olabilen canlılardır. Bu yüzden kuşunuzda  gördüğünüz en ufak değişiklikte mutlaka veterinerinize  danışmalısınız. Kuşlarda görülen  bir çok hastalığın temelinde yanlış besleme gelmektedir.  Her kuşun beslemesinde farklı gıdalar kullanıldığı gibi  kuluçka döneminde ve  tüy değiştirme döneminde de farklı  gıdalara ihtiyaç duyar.

Evde  beslen kuşların doğal ortamından  uzak kaldığı için zamanlar  gaga ve tırnak bakımınada ihtiyacı olacaktır. Eger  kuşunuz bunu kendisi yapamıyor ise  mutlaka gaga ve tırnak  kesimi yapılmalıdır.

Daha  ayrıntılı bilgi için  sizi kliniğimize bekliyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir