MUHABBET KUŞU MANTAR HASTALIĞI

MUHABBET KUŞLARINDA MANTAR  HASTALIĞI

Candan Veteriner Kliniği

Torbalı Veteriner

0232 855 55 59

0532 340 86 48

Muhabbet kuşlarında en çok görülen hastalıklardan biriside   mantar hastalığıdır.  Muhabbet kuşlarında mantar hastalığı genellikle   hijyenik olmayan ortamlar , açık ve  enfekte yemlerin kullanılması , stres,   hatalı besleme ,  bazı enfeksiyöz hastalıklar, uzun süreli yanlış kullanılan antibiyotikler  sigara dumanı  , sıcak ve rutubetli hava  gibi etkenler  bağışıklık sistemi zayıf olan muhabbet kuşlarında mantar  hastalığına  neden olur .  muhabbet kuşu mantar hastalığında  erken teşhis önemlidir. Erken safhada sadece deri gaga ve ayaklarda lezyonlara neden olur .  ilerleyen durumlarda ise   hava keselerine atlayarak ölümcül sonuçlara neden olabilir.  Kuş sahipleri genel olarak   veteriner hekime gelmeden önce kedileri  internetten yada  satın aldıkları petshop dan aldıkları  tavsiye ve ürünleri denerler .  Genelde bu ürünler  işe yaramadığı gibi gittikçe kuşun durumunun kötüye gitmesine neden olur .

Öncelikle veteriner hekim tarafından mantar teşhisi konan  kuşların varsa eşleri hemen ayırılmalı yeni ve temiz bir kafese alınmalıdır. Ardından  kafesin  içerisi  yemlik suluk ve  tünekler dezenfekte edilmelidir.

Mantar ilk belirtilerinde  gagada oluşan lezyonlar zamanla   deriye  daha  sonra temas yolu ile de  ayaklara  bulaşır  gaga  normal doğal şeklini kaybeder.  Gaga üstü kalınlaşır kabarıklıklar  ve  pullanmalar  oluşur  gagada aşırı uzama  şekillenebilir.  Bu  durumda kuş yeterince beslenemez ve zayıflar . Bu  durum fırsatçı mikropların  hastalık oluşturması için ideal bir hal alır.  Göz ve gaga çevresinde küçük karnabahar şeklindeki oluşumlar ile  yayılmalar şekillenir.  Kuşun  kaşıntısı gittikçe artar ve kaşıma yolu ile  ayaklarına  mantarı bulaştır. Ayak üstlerinde pullanmalar ile  karakterize bir hal alır. Aşırı kasıntıdan dolayı kuş ayaklarını kanatır.

Tedavide  öncelikle kuşun  hijyen  şartları oluşturulur.  Yapısı bozulmuş olan  gaga  konusunda uzman veteriner hekim tarafından törpü ve kesme  yöntemleri ile eski haline  getirilir.  Bağışıklık sistemi  güçlendirmek için özellikle A ve E vitamini yönünden zengin vitaminler kullanılır.  Ayrıca   veteriner hekimin tercihine göre antimikotik ürünler   lokal veya sistemik  uygulanır.  Mantar  hastalığının  uyuz  hastalığı ile karıştığı unutulmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir