PARAZİT MÜCADELESİ

Parazitler evcil hayvanlarımızın içinde ya da üzerinde yaşayan ve onlara zarar veren mikroorganizmalardır. İç parazitler genel olarak sindirim sisteminde yaşarlar ve dışkı yoluyla enfeste ederler. Dış parazitler evcil hayvanlarımızın üzerlerinde yaşarlar fiziki muayene esnasında gözle ya da mikroskop altında tespit edilirler. Eğer kontrolü yapılmazsa bu parazitler hem evcil hayvanlarımızın hem de sizlerin hayatını zorlaştırırlar. Unutulmamalıdır ki bu parazitler insanlara da bulaşır.  Birçok hastalığa kıyasla parazitlerin engellenmesi ve tedavisi hem daha az maliyetli hem de daha kolaydır. Veteriner hekiminizin ön gördüğü şekilde tedavi edilmeli ve hayatı boyunca bulunduğunuz ortam şartları göz önüne alınarak belirli rutinlerde (ayda bir, iki ayda bir, üç ayda bir vs.) parazit mücadelesi etkin şekilde sağlanmalıdır.

İç parazitlerden tenyalar daha çok kemirgenler, çapraz bulaşma ve pireler yoluyla evcil hayvanınıza bulaşır. Bu yüzden pire kontrolü önemlidir. Küçük beyaz solucanlar evcil hayvanınızın anüsü çevresinde ya da tuvaletlerinde görülebilir. Halkalı kurtlar; anneden, dış parazitlerden veya başka hayvanların dışkılarına temas ile çapraz bulaşmayla bulaşır. Bu bağırsak parazitleri kilo kaybına, güçsüzlüğe, ishale ya da dışkıda mukus bulunmasına neden olabilir. Kancalı kurtlar; doğumdan önce, anneden, çapraz bulaşma ile ya da dış parazitler vasıtasıyla bulaşır. Kancalı kurtlar kansızlığa, ishale, kilo kaybına, kusmaya ya da siyah renkte dışkıya neden olurlar. Coccidia; bağırsaklarda yaşayan başka bir parazit türüdür. Çiğ ve pişmemiş et, kemirgenler, çapraz bulaşma sonucu bulaşırlar. Yine aynı şekilde ishal, kilo kaybı vb. belirtileri gösterebilirler. Toksoplazma; parazitlerin sebep olduğu insanlar içinde oldukça tehlikeli, birçok sistemi etkileyebilen bir hastalıktır. Ateş, kilo kaybı, görmede bozukluk, nefes almada güçlük, ishal gibi genel belirtilerle ortaya çıkar. Toksoplazmozis özellikle bağışıklığı olmayanlarda ciddi doğum hatalarına neden olabilmektedir. Bu yüzden bağışık olmayan gebe kadınların kedilerin dışkılarına direk temas etmemesi önerilir. Gebelikten önce etkeni almış ve bağışıklığı gelişmiş olan gebe kadınlarda bu risk bağışıklıkları olduğundan dolayı daha azdır. Evde kedi besleyen ve gebelik düşünen kadınların öncesinde hekimlerine başvurarak etkene karşı bağışıklıklarını kontrol ettirmeleri bağışıklıkları yok ise evlerde bulunan kedilerini de veteriner hekimlerinde bulunan hızlı testler yoluyla kontrol ettirdikten sonra dışkılarına çok temas etmemeleri önerilir.

Dış parazitlerden pireler yaz kış fark etmeden çevreden, başka hayvanlardan ya da sizin vasıtanızla evcil hayvanlarınıza bulaşabilir. İnsanlara da gelen ancak insanlarda yeterli kıl örtüsü ve uygun vücut sıcaklığını bulamayan pireler evinizde bulunan evcil hayvanınıza geçerek orda çoğalır ve yayılırlar. Pirelerde enfeste olmuş evcil hayvanlarınız kendisini ısırır ve kaşınırlar. Kıl örtüsünün altında siyah benekler görülür bunlar pirelerin dışkısıdır. Zamanla bölgesel olarak kıl dökülmeleri de şekillenebilir. Ayrıca pireler orta derecen şiddetlisine kadar çeşitli derecelerde deri lezyonlarına sebep olabilir. (pire alerjik dermatiti) pirelerle mücadele etmenin tek yolu hem evcil hayvanınızı hem de çevresini tedavi etmektir. Yoğun pireye sahip evcil hayvanlarınızda pire banyosu da o an için etkili olacaktır. Ancak pirelerle savaşmanın en etkin yolu koruyucu dış parazit mücadelesinden geçmektedir. (dış parazitlere karşı koruyuculuğu olan parazit damlası, çiğneme tableti vs) Pire banyolarında kullanılan ilaçlar gelişi güzel kullanılmaz, mutlaka bir hekim kontrolünde uygulanmalıdır. Aksi takdirde evcil hayvanımızda zehirlenme olgularıyla karşılaşabiliriz. Kulak parazitleri; ikincil kulak enfeksiyonlarına neden olduklarından düzenli olarak kontrol edilmesinde yarar vardır. Evcil hayvanlarınızda kulağını kaşıma, başını sallama, dış kulak kanalında kirlilik, akıntı, kulak kanalında kızarıklık gibi belirtiler gösterir. Bu durumda başka kulak enfeksiyonlarıyla karışmaması açısından ayırıcı tanıya gidebilmek için mutlaka hekiminize başvurun. Keneler ve bitler; pireler kadar yoğun olmasa da evcil hayvanınızın bulunduğu yere göre değişkenlik gösterebilir. Keneler özellikle doğada bitkilerin en uç noktasında bir yüzeye tutunmak için hazır beklerler. Dolaşmaya veya tuvalet ihtiyacı için dışarıya çıkan bir köpeğin üzerine çok kolay bir şekilde çıkarlar. Özellikle havaların ısınması ile birlikte popülasyonları artar. Evcil hayvanınızın üzerinde bulunan bir kene çıkarılırken bir cımbız yardımıyla yavaşça yukarıya çekilerek çıkarılır. Asla çevirmeyin ya da kafasını bırakmayın. Deriden uzaklaştırıldıktan sonra mutlaka deri üzerinde bulunan alanı dezenfekte edin. Kenelerle savaşmanın en etkin yolu koruyucu dış parazit mücadelesinden geçmektedir. (dış parazitlere karşı koruyuculuğu olan parazit damlası, çiğneme tableti vs) Bitler ise bir pire spreyleri ile evcil hayvanınızdan uzaklaştırılabilir ancak evcil hayvanınız için dozu vb. sebeplere bağlı olarak bu uygulamanın da hekim kontrolünde gerçekleşmesi gerekmektedir. Torbalı Candan Veteriner Kliniği olarak iç ve dış parazit mücadelesini hem sizin hem de evcil hayvanınızın sağlığı açısından düzenli olarak yaptırmanızı öneriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir