YAVRU KEDİ BAKIMI

Irkı cinsiyeti ne olursa olsun yavru kediler meraklı, şirin ve sevimlidir. Ama bir yılın sonunda gelişmiş bir birey olacaklardır. Son zamanlarda gelişen çevre şartlarına bağlı olarak bir yıl bile dolmadan yetişkin karakteristik özellikler sergilemeye başlayacaklardır. Yavru bir kediyi evde yetiştirmek için tavsiye edilen yaş; sekiz ile on iki hafta arasındadır. Kedilerin yeni evlerindeki ilk birkaç hafta boyunca nasıl bakıldıkları, onların davranışlarını etkileyebileceği gibi, insanlarla olan ilişkilerini de etkileyecektir.

Yavru kedinizin ihtiyaç duyabileceği temel malzemeler şu şekildedir:

Taşıma çantası; taşıma çantaları bir yerden başka bir yere giderken onu koruyacak ve güvende hissetmesini sağlayacaktır. Yavru kedinizin içinde rahatça hareket edebileceği şekilde, havalandırmasının yeterli olduğu, kolay temizlenebilir olmasına özen gösterin.

Mama ve su kabı; kolay temizlenebilir ve kedinizin deviremeyeceği şekilde veya ağırlıkta olmalıdır. Bazı kedilerin plastik malzemeye karşı alerjisi olabilir bu durumda metal kaplar tercih edilebilir. Yavru kedinizin kabında sürekli taze ve temiz su olmasına özen gösterin.

Kum kabı; dışkılama ihtiyacı için kum kabı, kum ve kepçeye ihtiyacınız olacaktır. Kumun üzerinde bulunan dışkı ve idrarı günde iki kez ya da çok sık kirletiyorsa ona göre sıklığını arttırarak kepçe yardımıyla uzaklaştırılması gereklidir. Haftalık olarak da tüm kumun komple değiştirilmesi önerilir. Kum kabını temiz tutmaya özen gösterin, çünkü kediniz pis ve kötü kokan bir kabı kullanmak istemeyecektir.

Yatak; yavru kediniz için bir de yatak ayarlamanız gerekecek. Yavru kedilerin büyük bir çoğunluğu kendine ait bir yatak ister. İlk başlarda yatağını görmezden gelebilir bu noktada endişelenmeyin. Kediniz tercihlerini iyice anlayana ve tanıya kadar biraz süre geçebilir. İlk başta daha basit yataklar ile başlayabilirsiniz. İçerisine sizin kokunuzun bulunduğu bir eşya (t-shirt vs) koyabilirsiniz bu onun güvende hissetmesine ve yatağı kullanmak için cesaretlenmesine neden olacaktır. Yatağı temiz, sesten uzak, cereyansız bir köşede tutmanız önerilir.

Tırmalama çubuğu; kediler bunu vücutlarını esnetmekte egzersiz olarak, tırnaklarını törpülemekte, patilerinde bulunan özel kokular ile işaretlemek için kullanırlar. Eğer kedinizin ev içindeki eşyalara zarar vermesini istemiyorsanız erken yaşta bu çubuklardan edinmeli ve onu buraya karşı eğitmelisiniz. Bu çubukları kullandığında onu ödüllendirin ki davranışı pekişsin. İlk başta bu çubukları kolay alışmasın için onun evde tırmalamayı sevdiği alanlara yakın yere koyabilirsiniz. Sırf bu amaçla üretilen tırmalama çubukları olduğu gibi bir tahta parçası ya da eski bir halı rulo yapılarak da aynı işlemi görmektedir.

Boyun tasması; boyun, göğüs tasmaları yavru kediler için çok gerekli değildir. Ancak tasma alışkanlığını kazanmasını istiyorsanız buna alışabilmesi için yavruluk döneminde başlamanız önemlidir. Kedilerde göğüs tasması boyun tasmasına göre daha çok tercih edilir. Kediler atletik hayvanlardır ve eğer ki bir ağaç dalına vs takılırsa boğulma vb. durumlara karşı güvenlikli tasma kullanmanız önerilir. Boyun tasmaları dışarda da gezen kediler için çok uygun değildir.

Tarak; hem kısa hem de uzun tüylü kediler için bir tarağa ihtiyacınız olacaktır. Düzenli olarak yavru kedinizi taramak tüylerinin sağlıklı ve güzel olmasını sağlar. Aynı zamanda yavru kedinizi küçüklükten taramaya başladığınızda buna alışacak ve rutini haline gelecek, ilerleyen dönemde taramada zorluk yaşamayacaksınız.

Oyuncaklar; kediler hareket eden, yuvarlanan, ses çıkara her şeyle oynayabilirler. Merak kedilerin doğasında vardır. Ancak alacağınız bu tarz oyuncakların parçalanmayan türden olmasına özen göstermelisiniz. Çünkü parçalayarak küçük hale getirdiği bu oyuncak parçalarını yutabilir ve büyük sağlık sorunlarına yol açabilir.

Candan torbalı veteriner kliniği olarak bebeklik döneminde kedilerini için gerekli olabilecek araçları sizler için derledik, onun sağlıklı bir ortamda büyümesi için ona öncelikle sevginizi verin:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir