YENİ DOĞAN YAVRU KEDİ BAKIMI

Yeni doğmuş kedilerin ortalama 8 ile 12 hafta boyunca anne sütü alması gerekmektedir. Anne sütünün içinde onun ihtiyacı olan protein, yağ, vitamin ve minerallerden oluşan tüm besin maddeleri mevcuttur. Anne sütü yeni doğan kediler için çok önemlidir, çünkü kedinizi hastalıklara karşı korur, anne sütünde bulunan antikorlar onun ilk aşısıdır. Bağışıklığının gelişmesi için anne sütü alması yaşamsal öneme sahiptir.

Annesi ayrıca emzirme sonrasında yeni doğan kedinin yalama hareketleri ile bağırsaklarını uyarır, dışkı ve idrar yapmasını sağlar.

Birçok sebebe bağlı olarak yeni doğan yavru kediler annelerinden ayrı düşebilir böyle bir durumda yeni doğan yavruları hayatta tutmak için Torbalı Candan veteriner kliniği olarak öncelikle ne yapmamız gerektiğine adım adım değineceğiz.

İlk olarak yavru kedi annesinden ayrı düşmüş olabilir, böle bir durumda kediyi bulduğunuz çevrede annesini arayın. Unutmayalım ki anne kedi yemek aramaya gitmiş olabilir, yeni doğum yapmış kediler yemek aramak için yavrularını yaklaşık 2 saat yalnız bırakabilirler.

Annesinin olmadığına ve kedimizin bir başına kaldığına eminsek çevremizden doğum yapmış emziren anne kedi arayabiliriz. Bu şekilde bir imkanımız varsa yavruları bu süt annenin altına, kedi kabul ettiği takdirde verebiliriz.

Süt anne bulamadık ya da bulduğumuz halde kedi bu yavruları kabul etmemiş olabilir. Bu şekilde bir durumda ne yapmamız gerekli?

İlk olarak yeni doğan yavru kedilerin ortalama 2-3 saatte bir sürekli olarak beslenmeleri gerekmektedir. Hazır toz halde bulunan yavru kedin sindirim sistemine özel sütlerini kullanmamız gereklidir. İnek vb. hayvanların sütünü yavru kediler sindiremez. Gaz, ishal vb. sorunlara yol açabilmektedir. (eğer yavru kedimizi bulduğumuzda bu süt tozlarını temin edemeyecek acil bir durumdaysak tek sefere mahsus olarak laktozsuz inek sütü verilebilir) Hazır toz halinde bulunan süt tozlarını ılık, tek öğünlük olarak hazırlayıp 2-3 saatte bir olacak şekilde yavruyu beslemeliyiz. Her öğünü taze şekilde ve ılık olarak hazırlamalıyız. Beslemeyi enjektör veya hazır satılan kedi biberonları ile yapabiliriz.

Beslenmenin hemen ardından anne kedilerin yalama ile dışkı ve idrar yaptırma hareketini bizim suni olarak yapmamız gereklidir. Ilık su ile nemlendirdiğimiz bir parça pamuk ile poposuna tampon hareketlerle yavaşça masaj yaparak dışkı ve idrarını yapmasını sağlamalıyız. Bu işlem her beslenme sonrası tekrarlanmalıdır.

Diğer bir önemli yapacağımız işlem ise kedimizin vücut sıcaklığını korumaktır. Yavru kedilerin vücut sıcaklığı etkili bir biçimde korunmazsa kısa sürede hipotermiye giren kedimizi kaybedebiliriz. Korunaklı, kapalı ve yumuşak bir ortam sağlamalıyız. Bunun için battaniye ve havlulardan yararlanabiliriz. Bir noktadan sürekli ısı kaynağı sağlamalıyız. (hafif düzeyde yanan kalorifer üzerine bu yuvayı konumlandırabiliriz) Sıcak su torbalarından da yararlanabiliriz. Kedimizin altına direk kediye temas etmeyecek şekilde sararak ısı kaynağı olarak kullanabiliriz. Ancak sıcak su torbası kullanılacak ise dikkat edilmesi gereken şey bunların içindeki suyun belirli aralıklarda yinelenmesidir. İçerisindeki su soğuduğu takdirde bu sefer tam tersi olarak kedimize ısı yerine soğukluk verecektir. Isı kaynaklarını kullanırken kedimizi yakmayacak şekilde olmasına dikkat edilmelidir.

Ayrancılar candan veteriner kliniği olarak bu yavrularımızın hayata tutunmasında en önemli hayat kurtarıcı noktalara değindik. Unutulmamalıdır ki dışarıdan yapılan işlemler bir annenin yerini hiçbir zaman tutmayacaktır. Sabırlı ve zorlu bir sürecin sizleri beklediğinizi belirtmek isteriz. Kritik olan ortalama 15 günlük süreci atlattıktan sonra (gözleri de açılmış olacaktır bu zaman sürecinde) her şey daha kolaylaşmaya başlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir